πλοιάρχων | εκπαίδευση | εγγραφές σπουδαστών | προσόντα υποψηφίων

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

Κάθε υποψήφιος/α Α.Ε.Ν., ανεξάρτητα από την ειδικότητα που θα ακολουθήσει πρέπει να συγκεντρώνει τα εξής προσόντα:

α. Να είναι κάτοχος τίτλου απόλυσης Γενικού Λυκείου ή ημερήσιων Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ – ΟΜΑΔΑ Α & ΟΜΑΔΑ Β) ή άλλου ισότιμου τίτλου σχολείου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του εσωτερικού ή αντίστοιχου τίτλου του εξωτερικού που να παρέχει δικαίωμα εισαγωγής σε Ανώτερες Σχολές ή κάτοχος πτυχίου του Ενιαίου τριετούς κύκλου σπουδών Ναυτικού και Ναυτιλιακού τομέα όπως αναλυτικά ορίζονται στο Κεφάλαιο «Ε» της παρούσας προκήρυξης .

β. Να έχει την Ελληνική ιθαγένεια και να είναι γραμμένος/η στα Δημοτολόγια Δήμου ή Κοινότητας.

γ. Να μην έχει συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας του/της , η οποία θα προσδιορίζεται από το έτος γέννησης, ανεξάρτητα από την ακριβή ημερομηνία.

δ.Να είναι κατά γνωμοδότηση αρμόδιας Υγειονομικής Επιτροπής ικανός/ή σωματικά και πνευματικά για το ναυτικό επάγγελμα, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για κάθε ειδικότητα.

ε. Να μην έχει τιμωρηθεί με στέρηση των πολιτικών του/της δικαιωμάτων και να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα ή σε φυλάκιση ανώτερη του εξαμήνου καθ’ υποτροπή ή μεγαλύτερη του εξαμήνου για λαθρεμπόριο ή λαθρεμπόριο ναρκωτικών ή για παράβαση του νόμου περί προστασίας του Εθνικού νομίσματος ή για αδίκημα αναφερόμενο στην επί του πλοίου υπηρεσία και να μην έχει στερηθεί οριστικά το δικαίωμα άσκησης του ναυτικού επαγγέλματος.

ΑΕΝ Κρήτης Τ.Κ. 73200 ΧΑΝΙΑ τηλ. 28210-89356

Στέλιος Λόρενς Πλατάκης