πλοιάρχων | εκπαίδευση | εγγραφές σπουδαστών | δικαιολογητικά υποψηφίων

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

1. Οι υποψήφιοι/ες και των δύο (02) Γενικών Κατηγοριώνπρέπει να δηλώσουν τις Α.Ε.Ν. στο μηχανογραφικό δελτίο του Υπουργείου Παιδείας, δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και επιπλέον πρέπει να υποβάλλουν σε οποιαδήποτε Α.Ε.Ν. τα ακόλουθα δικαιολογητικά, κανονικά και πλήρη από την κοινοποίηση της παρούσας.

α. Αίτηση όπως το υπόδειγμα «Α1» ή «Α2» κατά περίπτωση, στην οποία πρέπει να αναγράφονται καθαρά όλα τα ζητούμενα στοιχεία. Στην αίτησή του/της, ο/η υποψήφιος/α πρέπει να δηλώνει κατά σειρά προτίμησης τις Σχολές Πλοιάρχων (α/α 1-9) ή Μηχανικών (α/α 1-4) ή και όλες τις Σχολές (χωριστά Πλοιάρχων - Μηχανικών με α/α 1-9 και α/α 1-4 αντίστοιχα) σε μία από τις οποίες επιθυμεί να φοιτήσει εφόσον επιλεγεί. (Δηλώνει υποχρεωτικά όλες τις Σχολές της μίας ή και των δύο ειδικοτήτων).

Στην αίτηση θα αναγράφεται η ημερομηνία γέννησης και ο αριθμός Δημοτολογίου Δήμου ή Κοινότητος του υποψηφίου, που θα ελέγχονται και βεβαιώνονται από τον αρμόδιο για την παραλαβή δικαιολογητικών βάσει του Αστυνομικού Δελτίου ταυτότητος του υποψηφίου.

β. Γνωμοδότηση υγειονομικής επιτροπής από την οποία, σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για κάθε ειδικότητα, να προκύπτει ότι ο/η υποψήφιος/α είναι σωματικά και πνευματικά κατάλληλος/η για φοίτηση σε Σχολή της μίας ή και των δύο ειδικοτήτων.

Για την υγειονομική εξέταση των υποψηφίων και την έκδοση πιστοποιητικού υγειονομικής καταλληλότητας για την ειδικότητα Πλοιάρχων ή Μηχανικών ή και για τις δύο ειδικότητες αρμόδια είναι η Υ.Ε.Α.Ν.Ε.Θ.(Υγειονομική Επιτροπή Απογραφομένων Ναυτικών και Εργατών Θαλάσσης) του τόπου κατοικίας κάθε υποψήφιου/ιας. Η υγειονομική εξέταση των υποψηφίων γίνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ.591/75 (ΦΕΚ 191Α΄/1975), όπως τροποποιήθηκε με το Π.Δ.64/84 (ΦΕΚ 21Α΄/84) και του Π.Δ.436/89 (ΦΕΚ 188Α΄/89).

Οι υποψήφιοι/ες παραπέμπονται για εξέταση στις κατά τόπους Υ.Ε.Α.Ν.Ε.Θ. με την ίδια διαδικασία που ισχύει για τους απογραφόμενους ναυτικούς δηλαδή με παραπεμπτικά της πλησιέστερης στον τόπο κατοικίας τους απογράφουσας αρχής (ΥΘΥΝΑΛ / ΔΝΕΡ Α΄ ή Λιμενικής Αρχής).

Οι δαπάνες υγειονομικής εξέτασης των υποψηφίων βαρύνουν τους ίδιους και οι σχετικές υποχρεώσεις τους καθορίζονται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Οι γνωμοδοτήσεις των Υ.Ε.Α.Ν.Ε.Θ. είναι οριστικές και ανέκκλητες.

γ. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 ότι: αποδέχεται ότι εφόσον τελικά εισαχθεί σε Α.Ε.Ν., κατά τη διάρκεια του Α΄ διδακτικού εξαμήνου θα εξεταστεί στην κολύμβηση και σε περίπτωση αποτυχίας θα απομακρύνεται από την Α.Ε.Ν. μέχρι επιτυχούς επανεξέτασης.

δ. Φωτοαντίγραφο δελτίου εξεταζόμενου στις Πανελλαδικές εξετάσεις.

ε. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Αστυνομικής του/της Ταυτότητας.

2. α.Όλοι οι υποψήφιοι/ες που τελικά εισάγονται στις Α.Ε.Ν., προερχόμενοι/ες και από τις δύο (02) ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ (ΠΡΩΤΗ και ΔΕΥΤΕΡΗ), υποβάλλουν με την αίτηση εγγραφής τους στην σχολή που έχουν εισαχθεί για φοίτηση και τον πρωτότυπο τίτλο απόλυσης τους από Λύκειο.

β. Το πιστοποιητικό ποινικού μητρώου που απαιτείται από τους υποψήφιους/ες που τελικά εισάγονται στις Α.Ε.Ν., δε θα υποβάλλεται πλέον από τους ίδιους, αλλά θα αναζητείται ομαδικά από την Α.Ε.Ν. φοιτήσεώς τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

α) Οι υποψήφιοι/ες κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών τους πρέπει να φέρουν απαραίτητα μαζί τους το δελτίο της αστυνομικής τους ταυτότητας ή άλλο ανάλογο επίσημο έγγραφο, από τα στοιχεία του οποίου να φαίνεται η εγγραφή του/της υποψήφιου/ας στα Δημοτολόγια Δήμου ή Κοινότητας και η ημερομηνία γέννησής του.

β)Δικαιολογητικά υποψήφιου/ας που είναι ελλιπή ή προορίζονται για ειδικότητα/ ειδικότητες για την/τις οποία/οποίες ο/η ενδιαφερόμενος/η δεν έχει κριθεί υγειονομικά κατάλληλος/η δεν παραλαμβάνονται.

ΑΕΝ Κρήτης Τ.Κ. 73200 ΧΑΝΙΑ τηλ. 28210-89356

Στέλιος Λόρενς Πλατάκης