πλοιάρχων | εκπαίδευση | εγγραφές σπουδαστών | προέλευση υποψηφίων

ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

1. Οι κατά το Κεφάλαιο «Β» παρ.1 της παρούσας προκήρυξης εισαγόμενοι σπουδαστές/σπουδάστριες κατανέμονται ως ακολούθως:

1.1. ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Καλύπτει ποσοστό 60% του αριθμού εισακτέων και περιλαμβάνει υποψήφιους/ιες αποφοίτους Γενικών Λυκείων και ημερήσιων Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄) από τα επιστημονικά πεδία Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών (2ο και 4ο).

Επιπλέον των θέσεων αυτών και ποσοστό 1% θα καλύπτεται από αποφοίτους Εσπερινών Λυκείων.

1.2. ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Καλύπτει ποσοστό 40% του αριθμού εισακτέων και περιλαμβάνει υποψήφιους/ιες που προέρχονται από ημερήσια Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄) των Τομέων: Μηχανολογικού, Οχημάτων, Ηλεκτρολογικού, Ηλεκτρονικής, Πληροφορικής, Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών, Ναυτικού Πλοιάρχων και Ναυτικού Μηχανικών.

Επιπλέον των θέσεων αυτών και ποσοστό 1% θα καλύπτεται από αποφοίτους Εσπερινών ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄.

2. α. Σε ποσοστό 10% πέραντου αριθμού των εισακτέων κάθε Γενικής Κατηγορίας εισάγονται υποψήφιοι/ες οι οποίοι/ες, εκτός από τα προσόντα του κεφαλαίου «Δ», υπάγονται στις διατάξεις της περίπτωσης (α) του άρθρου 1 του Ν.380/1976 όπως τροποποιήθηκε με το Ν.3454/2006 και τον Ν.3667/2008, ήτοι:
i). Τέκνα ή αδέλφια ανάπηρων και θυμάτων πολέμου και Εθνικής Αντίστασης.
ii).Τέκνα ή αδέλφια ανάπηρων και θυμάτων ειρηνικής περιόδου.
iii).Τέκνα πολυτέκνων.

β. Σε ποσοστό 3% πέραν του αριθμού των εισακτέων κάθε Γενικής Κατηγορίας εισάγονται υποψήφιοι/ες οι οποίοι/ες, εκτός από τα προσόντα του Κεφαλαίου «Δ», της παρούσης προκήρυξης υπάγονται στις διατάξεις της περίπτωσης (β) του άρθρου 1 του Ν.380/1976 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.3454/2006 και το Ν.3667/2008, ήτοι τέκνα οικογενειών με τρία παιδιά.

3.α. Εφόσον οι υποψήφιοι/ες της ανωτέρω παραγράφου (2) κάθε Γενικής Κατηγορίας ή Υποκατηγορίας υπερβαίνουν σε αριθμό τις θέσεις που προκηρύσσονται γι' αυτούς/ές, τότε οι πλεονάζοντες/ουσες καταλαμβάνουν με βάση τον τελικό βαθμό κατάταξής τους, βαθμολογική σειρά μεταξύ των λοιπών υποψηφίων της αυτής Γενικής Κατηγορίας ή Υποκατηγορίας υπό την προϋπόθεση ότι υπάρχουν οι αντίστοιχες κενές θέσεις.

β. Σε περίπτωση που το σύνολο των θέσεων των ειδικών κατηγοριών της ανωτέρω παραγράφου (2) δεν καλύπτεται, τότε τα κενά των θέσεων μεταφέρονται στις αντίστοιχες των Γενικών Κατηγοριών ή Υποκατηγοριών.

γ. Οι κενές θέσεις που τυχόν υπάρχουν σε μία Γενική Κατηγορία ή Υποκατηγορία καλύπτονται από υποψήφιους/ες της επόμενης Κατηγορίας ή Υποκατηγορίας.

δ. Η τελική κατανομή των εισαγομένων στις Σχολές των Α.Ε.Ν. γίνεται από το Υ.Θ.Υ.Ν.ΑΛ/ΔΕΚΝ ανάλογα με την Γενική Κατηγορία στην οποία ανήκουν, την σειρά προτίμησης ειδικοτήτων και αντίστοιχων Σχολών που έχουν δηλώσει και τον τελικό βαθμό κατάταξής τους και ο οποίος εκφράζεται με προσέγγιση χιλιοστού.

ΑΕΝ Κρήτης Τ.Κ. 73200 ΧΑΝΙΑ τηλ. 28210-89356

Στέλιος Λόρενς Πλατάκης